مقاله مقاله

رژيم آبميوه
رژيم آبميوه

رژيم آبميوه

صفر تا صد آنچه که لازم است راجع به رژیم آبمیوه بدانید.

انرژی مضاعف، کاهش هوس‌های غذایی، شفافیت ذهنی. اینها فقط چندی از فواید نسبت داده شده به رژیم آبمیوه است، رژیم پاک کننده‌ی آکا (AKA) و البته کاهش وزن برای خیلی‌ها در این رژیم شانس بزرگی است. پیروان سرسخت این رژیم دستورالعمل‌های خودشان را با روزه گرفتن و کم خوری در روزهای آخر ترکیب می‌کنند، اما سرویس‌های بسته بندی شده‌ی محصولات این روند را برای مبتدیانی مثل من راحت می‌کند. و برنامه‌ی آخر، رژیم‌های روزانه و ساده شده برای بهتر کردن رابطه‌ی افراد با این تغذیه‌ی سالم است. چون به این رژیم علاقه مند شدم، از دو برنامه‌ی روزانه برای رژیم‌های تمام نوشیدنی با دو روش مختلف پیروی کردم که 1 الی 3 روز طول می‌کشد. یک برنامه‌ی کلاسیک از سایت ritualwellness.com و یک برنامه ی روزانه ی آبمیوه از سایت coolercleanse.com.

هرروز با یک شیشه آبمیوه‌ی سبز شروع شد: مخلوط کردن موادی مثل کلم، خیار، اسفناج با چاشنی سیب سبز و لیمو. با فواصل دو ساعته چاشنی‌های ترکیبی دیگری هم میشود اضافه کرد مثل هویج-زنجبیل-آناناس، هویج-سیب-چغندر، فلفل قرمز- کمی لیموناد به همراه سبزیجات سبز دیگر. ششمین و آخرین شیشه "دسر" بود. شیره‌ی شاهدانه با وانیل برای یک شب و شیره ی بادام زمینی و دارچین برای شب دیگر.

 

واقعا سیر کننده بود: خداروشکر اصلا احساس ضعف، گرسنگی و سستی نکردم. اما نمی‌توانم بگویم پرانرژی بودم یا قدرت تمرکزم بهتر شده بود. در هرصورت احساس آرامش می‌کردم، یک احساس سبک و رویایی. بزرگترین چالش نگاه کردن به همسرم در حال پختن غذا برای یک نفر بود. دلم برای نوشابه و قهوه تنگ شده بود. اما من همچنان به رژیم پایبند بودم، رژِیمی که به من احساس بهتر و سبکی می‌داد.

 

خب بعد ازاین رژیم چگونه به رژیم تغذیه‌ای قبلم بازگشتم؟ نمی‌توانم دروغ بگویم اما خوشحال بودم که به تغذیه‌ی عادی خودم برگشتم. اما خیلی بهتر و کمتر غذا می‌خورم، اکثر وعده‌ها بیشتر سبزیجات و کمتر پنیر بود. همینطور برای کاهش وزن کاملا یک پوند کم کرده بودم. ربکا فولد، متخصص تغذیه در موسسه‌ی فشن و تکنولوژی نیویورک، می‌گوید: رژیم آبمیوه معمولا بین 800 تا 1000 کالری فراهم می‌کند، که این یعنی تحریم کالری. هر کاهش وزن در ابتدای روزه و کم خوری به علت از دست دادن آب بدن است، و به محض اینکه دوباره به روند تغذیه‌ی عادی برگردید همه‌ی وزن دوباره برمی‌گردد. حتی ممکن است شما چند پوند وزن اضافه بیاورید، زیرا تحریم کالری منجر به کاهش متابولیسم می‌شود که این خود عامل اضافه وزن سریع است.

به جای خوشحالی از کاهش وزن سریع، به آبمیوه گرفتن به روشی سالم رو بیاورید زیرا مزایای بیشتری عایدتان می‌شود. اگر عاشق نوشابه هستید سعی کنید نوشیدن آن را با نوشیدن یک لیوان آبمیوه‌ی سبز خوشمزه عوض کنید. این نوشیدنی سرشار از مواد مغذی، آنتی اکسیدان و کروفیل است که به هرچیزی کمک می‌کند، از پیری زودرس گرفته تا جلوگیری از سرطان و بیماری‌های قلبی.

 

مزایا:

  • آبمیوه گرفتن می‌تواند یک راه جالب و مطمئن برای افزایش مقدار ویتامین‌ها و مواد معدنی دریافتی باشد.
  • می‌تواند به وسیله‌ی دور نگه داشتن شما از وعده‌های پرشکری که سطح قند خون را به نوسان در می آورد، هوس شما را به خوردن شیرینی جات کاهش دهد. به محض اینکه سطح قند خون شما ثابت بماند، مقاوت در برابر خوردن شکلات راحت تر می‌شود.
  • با وجود اینکه هیچ مدرک علمی برای ساپورت این مطلب وجود ندارد، اما بسیاری از مردم اظهار می‌کنند که وقتی روزه‌اند یا کم می‌خورند احساس پرانرژی تری دارند و شاهد بهتر شدن حوصله شان هستند. بنابراین من به مشتریانم می‌گویم اگر چیزی به شما حس خوبی می‌دهد، برای بدن شما ضرر ندارد بلکه سودآور هم هست.
  • رژیم آبمیوه می‌تواند راهی برای تنظیم عادات تغذیه‌ای شما شود. هنگامی که غذاهای جامد را به برنامه‌ی غذایی خود برمی‌گردانید، سعی کنید تا یک رژیم پاک‌تر با غذاهای فرآوری شده ی کمتر مصرف کنید.

 

معایب

  • گران است. هزینه‌ی روزانه ی رژیم مایعات، حدودا 58 تا 80 دلار میشود.
  • رژیم رایج آبمیوه کمتر از نصف پروتئین مورد نیاز بدن شما را فراهم می‌آورد و 200-400 کالری کمتر از حداقل مقداری که برای متابولیسم و عضله‌های بدن لازم است را تهیه می‌کند.
  • مدارک کمی مبنی بر تاثیر این رژیم بر کاهش وزن وجود دارد. معمولا مقدار وزن کمی که ممکن است طی این رژیم کم کنید وزن آب است، و وقتی که دوباره شروع به خوردن غذا کنید به سرعت و حتی بیشتر وزنتان بر می‌گردد.

با وجود اینکه رژیم آبمیوه که حدودا 1 الی 3 روز طول می کشد برای یک جوان سالم مضر نیست، هر فردی احساس خوبی در کنار اثرات این رژیم مثل خستگی، حالت تهوع، سرگیجه و... ندارد. با این حال، سبکی سر و درد ماهیچه‌ها اغلب در طول این رژیم اتفاق می‌افتد.

مقالات مرتبط مقالات مرتبط