مقاله مقاله

فوايد يوگا در شادابي و انعطاف پذيري بدن
فوايد يوگا در شادابي و انعطاف پذيري بدن

فوايد يوگا در شادابي و انعطاف پذيري بدن

اين مقاله به آشنايي با ورزش يوگا و فوايد بي‌نظير آن از جمله تناسب اندام، زيبايي و جواني مي‌پردازد.

در دنیای یوگا، مقیاس سن انعطاف پذیری ستون فقرات است. بنابراین برای جوان ماندن باید انعطاف‌پذیری ستون فقراتتان را حفظ کنید. تعدادی از آساناها (ژست‌ها) مثل کبرا، گربه/گاو، پل و کمان میتواند به بهبود عملکرد و انعطاف‌پذیری ستون فقرات کمک کند. وقتی که داخل و خارج هر حرکتی در یوگا حرکت می‌کنید، یک احساس درد و ناراحتی ممکن است به سراغتان بیاید. به همین خاطر یوگا با پل تنفس از حرکات دفاع می‌کند. در نتیجه، وقتی که یک ژست را تمرین می‌کنید، هنگام دم ستون فقرات را بکشید و هنگام بازدم آن را منقبض کنید. ترکیب تنفس و حرکت (معروف به پرانا) نیروی حیاتی زندگی را به جریان می‌اندازد، مثل این است که هر مهره و مفصل بدن را روغن کاری و ماساژ می‌دهد. این کار از بیماری‌هایی مثل آرتروز جلوگیری می‌کند و تراکم استخوان را زیاد می‌کند و به تبع خطر صدمات را کاهش داده و طرز حالت بدن و صف بندی ستون فقرات را بهتر می‌کند. اینجا چند حرکت را قرار داده‌ایم که کمک می‌کند ستون فقرات جوانی داشته باشید:

  1. ژست کبرا (Cobra Pose)

 

  1. ژست گربه (Cat Pose)

 

  1. ژست گاو (Pose Cow)

 

  1. ژست کمان (Bow Pose)

 

علاوه بر فواید انعطاف پذیرماندن، گفته شده است که از لحاظ فیزیکی منعطف بودن به انعطاف‌پذیری ذهن هم کمک می‌کند. به عنوان مثال، خیلی رایج است که از افراد پیر چیزهایی از این قبیل می‌شنویم "همینجوریم که هستم"، "خودمو میشناسم، فلان کارو انجام نمی‌دهم" یا "من هیچ وقت نمی‌تونم اینطوری باشم یا نیکارو انجام بدم". به این فکر سخت می‌گویند، مخصوصا برای افرادی که حقیقتا اعتقاد دارند به جایی رسیده‌اند که نمی‌توانند دیگر تغییر کنند. خوشبختانه با یوگا تغییر همیشه اتفاق می‌افتد! با هرحرکت جدید تغییری در تنفس است و با هر روز جدید کم و بیش انعطاف‌پذیری هست. پس با مرور زمان، یوگاکاران با ایده‌ی تغییر راحت‌تر برخورد می‌کنند. پس به جای مقاوت کردن در برابر یک کار، شغل، ماجراجویی یا رابطه‌ی جدید قدرت پذیرش و اعتماد در شما بیشتر می‌شود.

 از لحاظ عاطفی، ژست‌های یوگا-مخصوصا انعطاف‌های کمر- احساسات منفی که سال‌ها در بدن دفن شده‌اند را رها می‌کند. به سال‌هایی فکر کنید که در حالی که تظاهر می‌کردید ناراحت و عصبانی نیستید گذشتند. شاید به این خاطر که نمی‌خواستید احساسات فرد دیگری را صدمه بزنید. شاید احترام یک فرد سالخورده را نگه می‌داشتید. شاید به خاطر اینکه به شما گفته بودند در جمعین گریه نکنید. دلیل هرچه که باشد، احساساتی که هیچگاه در گذشته آزاد نشده‌اند در بدن ذخیره شده و تا سن پیری در ان پخش می‌شود. ژست‌های مخصوص برای خمیدن کمر(پشت) احساسات منفی را رها می‌کند و به قلب احساس سبکی می‌دهد. یک قلب باز و سبک در منجر می‌شود به یک احساس خوب از کسی که هستید و فشارهایی که متحمل می‌شوید.

 در آخر، بالا رفتن سن با بیماری‌های مختلف در ارتباط است که این بیماری‌ها با یک وضعیت ضعیف از دستگاه گوارش آغاز می‌شوند. یوگا کمک می‌کند تا حرارتی درونی در معده به نام آگنی را بسازید. وقتی که این حرارت از طریق ژست هایی مثل ژست قایق، تخته و تمرینات تنفسی مثل تنفس آتشین، شروع به افزایش می‌کند ما بیشتر می‌توانیم مواد سمی را از سیستم گوارش دفع کنیم. این عمل احتمال بیماری و افزایش وزن را کم می‌کند و به شما احساس سبکی، سالمی و جوانی می‌دهد. اما به عمل کار بر آید به سخن دانی نیست، این تمرین ها را دفعه‌ی بعد که احساس بیماری کردید انجام دهید.

مقالات مرتبط مقالات مرتبط