مقاله مقاله

دشمن‌های سلامتی را بشناسید
دشمن‌های سلامتی را بشناسید

دشمن‌های سلامتی را بشناسید

در اين مقاله به چند عادت رايج و مخرب پرداخته‌ايم که به شدت سلامتي شما را تحت الشعاع قرار مي‌دهند. بخوانيد، بدانيد و اجتناب کنيد.

پرخوری در مهمانی ها

میزهایی مملوء از فینگرفودهای موردعلاقه‌ی شما، بشقاب‌های پر، کیک‌های شیرین و چیپس‌های نمکی که می‌توانند برای رژیم کاهش وزن شما ویرانی به بار آورند. اگر به یک بشقاب قانع نشوید، شما خطر دریافت صدها کالری را به جان خریده‌اید.

راه حل

 تنها یک بشقاب بردارید، آن را از غذاهای خوب پر کنید و از میز دور شوید. اصلا لازم نیست که از دسر یا مینی ساندویچ موردعلاقه‌تان بگذرید مگر اینکه مقدارها را محدود کنید. دور کردن مهمانی و خوشگذرانی خودتان از میز به شما این اجازه را می‌دهد که از غذا خوردن لذت ببرید و مقداری که میخورید را سبک سنگین کنید.

 

نوشیدن زیاد نوشابه

مهمانی گرفتن با مقدار زیادی نوشیدنی الکی و نوشابه می‌تواند ضربه‌ی شدیدی به رژیکتان وارد کند. در بعضی موارد نوشابه‌ها حاوی کالری یک وعده‌ی غذایی کامل هستند.

راه حل

 در مهمانی‌ها وقتی از نوشیدن یک نوشیدنی به نوشیدنی دیگر می‌پردازید، یک لیوان اب معادل هر نوشیدنی بین آن بنوشید. هرچه آب بیشتری بنوشید پوستتان بیشتر می‌درخشد، کمتر نفخ می‌کنید و مدت بیشتری سالم می‌مانید.

علت دیگری برای دوست داشتن آب آن است که به کاهش وزن کمک می‌کند. کم آبی و دی هیدراته بودن بدن می‌تواند به اندازه‌ی 3 درصد متابولیسم بدن را کاهش دهد.

نخوابیدن به مقدار کافی

کم کردن خواب نه تنها سرعت عملکرد شما را در طول روز کاهش می‌دهد بلکه باعث اذیت و افزایش عادت تغذیه‌ای نادرست هم می‌شود. وقتی خسته‌اید، شما بیشتر به خوردن غذاهای ناسالم روی می‌آورید و مهم‌تر از همه خودتان را در معرض بیماری قرار می‌دهید.

راه حل

 راه حل شماره‌ی یک بسیار واضح است: بیشتر بخوابید. خانم‌ها در دوره‌ی 20 و30 سالگی باید بین 7 تا 8 ساعت خواب شبانه‌ی با کیفیت داشته باشند. برای اینکه مطمئن شوید که خوابی کامل دارید، بدنتان را با تعیین یک وقت خواب آماده نگه دارید. نیم ساعت قبل از خواب با پوشیدن لباس راحت، روشن کردن شمع و نوشیدن یک چای طبیعی و بدون کافئین، محیطی آرام و ساکت را مهیا کنید.

 

گرفتن یک رژیم ضعیف و مخرب

کم کردن گروه اصلی موادغذایی از رژیمتان مثل کربوهیدرات‌ها شاید به شما کمک کند تا در کوتاه مدت مقداری وزن آب بدنتان را کم کنید اما بدن را از انرزی و مواد مغذی محروم می‌کنید که این خود منجر به شیوع جوش، ریزش مو و نوسانات خلقی می‌شود. با این کار شما جرم آب بدن را کاهش می‌دهید و ماهیچه‌هایتان را از آب محروم می‌کنید که منجر به کم شدن تراکم ماهیچه‌ها و متابولیسم بدن می‌شود.

راه حل

 رژیمی متعادل بگیرید و مراقب اندازه‌ی هر وعده باشید. وقتی هوس یک چیز شیرین می‌کنید، این هوس را برطرف کنید اما مقدارش را به حداقل برسانید. یک کاسه‌ی کوچک برای بستنی و یک بشقاب کوچکتر برای دسر کنار بگذارید. با این کار دیگر وسوسه نمی‌شوید که بیشتر بخورید. با توجه کردن به هوس‌هایتان و رژیمی متعادل، شما کمتر احساس محرومیت می‌کنید و ظرفیت بیشتری برای پیروی از تغذیه‌ی سالم دارید که این به شما کمک می‌کند تا به اهداف کاهش وزنتان دست پیدا کنید.

 

افراط در ورزش

بله، ورزش کلیدی اصلی برای کاهش وزن و اندامی زیباست. اما ورزش زیاد تا حد خستگی، بدن شما را حساس و آسیب پذیر می‌کند. یک صدمه و آسیب جدی می‌تواند منجر به مشکلات زیادی شود، از درد شدید گرفته تا اختلالات خلقی و افزایش وزن به دلیل کاهش ورزش و فعالیت.

راه حل

سه یا چهار بار در هفته ورزش کنید، هربار حداقل 30 دقیقه. اگر برای مدتی ورزش را کنار کذاشته‌اید یا به تازگی شروع کرده‌اید، زیاد به خودتان فشار نیاورید. بسیار مهم است که افزایش ضربان قلب داشته باشید و همچنین بیشتر از توانایی بدنتان ورزش نکنید. به محض اینکه قوی‌تر می‌شوید، شدت ورزش را بالا ببرید اما حواستان باشد تا به خودتان یکی دو روز وقت بدهید تا ماهیچه‌ها استراحت کنند و شانس بازسازی داشته باشند.

مقالات مرتبط مقالات مرتبط