مقاله مقاله

رژیم سم زدای قبل از عروسی
رژیم سم زدای قبل از عروسی

رژیم سم زدای قبل از عروسی

رژیم سم زدایی چیست؟ چرا قبل از عروسی باید چنین رژیمی بگیریم؟ آیا می‌توان بدون گرسنگی و هوس‌های مداوم هم از نفخ جلوگیری کرد و انرژی بالایی هم داشت؟ پاسخ تمامی سوالات را با نکات تخصصی تغذیه‌ای در این مقاله مطالعه کنید.

وقتی الکسیس ولفر، متخصص زیبایی و تغذیه، سایت محبوب و جهانی‌اش را در سال 2009 تاسیس کرد، کمی بعد متوجه شد که اکثر سوالات خوانندگان مربوط به عروس خانم‌ها می‌شود. برای رفع نیاز از تقاضاهای مداوم، ولفر کتابی جدید نوشت به نام: برنامه‌ی زیبایی، رژیم، فیتنس و فشن برای روز عروسیتان. یک فصل از این کتاب با عنوان "یک برنامه‌ی غذایی سالم 21روزه" به یک رژیم سم‌زدایی می‌پردازد. اینجا ما کمی از این فصل را خلاصه کرده‌ایم:

سوال: رژیم‌های سم زدایی بی‌شک در بهبود سلامت افراد جامعه نقش دارد، چه چیزی شما را به فکر انداخت که فصلی جداگانه برای این موضوع اختصاص دهید؟

جواب: من می‌خواستم برای عروس‌ها روش‌هایی را تامین کنم که متخصص تغذیه‌ی خودشان باشند، تا بتوانند غذاهایی که بیشترین انرژی را به آنها می‌دهد پیدا کنند، غذاهایی که آدم را سرخلق می‌آورد و کمتر نفخ آورند. این برنامه یک رژیم نیست گرچه بیشتر افراد می‌توانند با آن وزن کم کنند.

سوال: این برنامه چگونه کار می‌کند؟

جواب: برای 21 روز شما غذاهایی که بدن نسبت به آن ها واکنش نشان می‌دهد را حذف می‌کنید. غذاهایی که به طرز منفی منجر به گوارش ضعیف، کسلی، بی‌حوصلگی، تورم، جوش و پوست و موی ضعیف می‌شود.

 

سوال: چه غذاهایی ممنوعند؟

جواب: اکثرا گلوتن، لبنیات، شکر، گوشت، الکل، کافئین، تخم مرغ، مرکبات و سویا. اما این فقط برای 21 روز است تا بعدا ببینید بدنتان به چه غذاهایی واکنش نشان می‌دهد. قول می‌دهم که این برای همیشه نیست! گرچه اکثریت قریب به اتفاق خانم‌ها از خوردن بعضی غذاها بعد از این 21 روز اجتناب خواهند کرد.

سوال: پس چه باید بخورید؟

جواب: خیلی چیزها، آواکادو، ماهی، سبزیجات، توت‌ها، مغرها؛ نارگیل و شیره‌ی مغزها؛ دانه‌های فاقد گلوتن مثل کانولا؛ زیتون، کنجد و روغن نارگیل؛ چای سبز طبیعی و... .امتیاز: شما می توانید هر اندازه که دوست دارید از بین این غذاها نوش جان کنید.

 

سوال: چرا 21 روز؟

جواب: 3هفته طول می‌کشد تا تغییرات را احساس کنید و به چیزهای جدید عادت کنید. به علاوه، این 21 روز زمانی قابل مدیریت است که می‌توانید از پسش بربیایید.

سوال: بعد از 21 روز چه اتفاقی خواهد افتاد؟

جواب: شما مصرف غذاهایی که قطع کرده بودید را دوباره از سر می‌گیرید، یک دسته‌ی مشخص از آنها را در یک دوره‌ی چند روزه بخورید و بعد از 4 روز ارزیابی کنید که آیا با مصرف آنها واکنش منفی مثل نفخ و کسلی داشته‌اید؟ این پروسه را با گروه بعدی ادامه دهید و ارزیابی کنید. این روش قدم به قدم بازمعرفی کردن غذاها به شما اجازه می‌دهند که ببینید محرک هستند یا خیر (اگر هستند باید برای همیشه از رژیمتان حذفشان کنید) و ببینید کدام غذاها باید دوباره به زنجیره بازگردند. بدین ترتیب کار شما با به دست آوردن یک برنامه‌ی غذایی سالم و شخصی به پایان می رسد. شاید تصمیم بگیرید تا رژیمتان را فوق تمیز نگه دارید یا دوباره مصرف موادغذایی مثل لبنیات، گلوتن و قهوه را ادامه دهید و به نخوردن شیرین کننده‌ها، گوشت فراوری شده و نوشیدنی گازدار ادامه دهید.

سوال: چند روز قبل عروس باید شروع کنید؟

جواب: من در کتابم توصیه کرده‌ام که 5 ماه قبل از عروسی شروع کنید. شما حداقل 21 روز برای سم زدایی اولیه نیاز دارید، اما زمان بیشتری لازم است تا بتوانید سبک و سنگین کنید و خودتان را با شرایط وفق بدهید و در آخر به یک رژیم سالم و بهتر دست پیدا کنید.

سوال: آیا برای کسانی که ترک شکر و قهوه را سخت می‌دانند توصیه‌ای دارید؟

جواب: اگر می‌خواهید در این 21 روز راحت باشید، یک دوره‌ی چند روزه برای تغییر کردن قبل از شروع قرار دهید. اگر احساس سرگیجه یا عصبی بودن دارید، کاهش تدریجی شکر و کافئین به شما کمک خواهد کرد. فقط مطمئن باشید که یک دوره‌ی 21 روزه ی کامل را به این رژیم اختصاص خواهید داد.

سوال: شما می‌گویید استفاده از ترازو را کاهش دهید، چرا؟

جواب: من به ترازو اعتقاد ندارم، ترازوها هیچ کاری جز اندازه‌گیری نیروی گرانش انجام نمی‌دهند. چه کسی اهمیت می دهد که این عدد چیست هنگامی که پوستتان شفاف است و شکمتان عاری از ورم است و یک انرژی رویایی دارید؟

 

از این هوس‌های رایج جلوگیری کنید:

شکلات: احتمالا منیزیم شما کم شده. این را با خوردن حبوبات، مغز و دانه‌ها جبران کنید.

پاستا و دیگر کربوهیدرات‌های پر نشاسته: پروتئین بیشتری نیاز دارید و احساس افسردگی می‌کنید. با یک ماساژ آرامش بخش از خودتان مراقبت کنید. کمی بادام بخورید.

یک چیز چرب یا سرخ کرده: شما به کلسیم یا چربی سالم نیاز دارید، کمی تخمه‌ی آفتاب گردان غنی از کلسیم، کلم پیچ و کلم بروکلی به علاوه‌ی یک چربی سالم مثل آواکادو مصرف کنید.

قهوه: احتمالا هیدراته نیستید. آب، آب و آب بنوشید.

مقالات مرتبط مقالات مرتبط