مقاله مقاله

چگونه از اضافه وزن بعد از عروسی جلوگیری کنیم؟
چگونه از اضافه وزن بعد از عروسی جلوگیری کنیم؟

چگونه از اضافه وزن بعد از عروسی جلوگیری کنیم؟

اضافه وزن بعد از عروسی یکی از نگرانی‌های رایج زوج‌ها است. در این مقاله روش‌های ساده و سالمی برای پیش گیری از این مشکل ارائه کرده‌ایم.

مندی اینرایت، یک مربی تغذیه‌ی اهل نیوجرسی، می‌گوید: "وقتی می‌دیدم که مشتری‌هایم چه قدر در روز عروسیشان خوش اندام هستند بسیار لذت می‌بردم و لحظات خوشی را تجربه می‌کردم اما عده‌ای هم بودند که چند ماه پس از عروسی به من مراجعه می‌کردند و از اضافه وزن خودشان گلایه می‌کردند." سپس او وب سایتش را با هدف کمک به حفظ و سلامتی پس از ازدواج تاسیس کرد. اینجا او چند نکته‌ی تندرستی را به اشتراک می‌گذارد.

سوال: بهترین راه برای دنبال کردن یک برنامه‌ی سالم و روتین غذایی، پس از ازدواج چیست؟

جواب: وقتی راجع به یک روش زندگی سالم حرف می‌زنیم، برنامه‌ریزی واقعا مهم‌ترین کلید است. همانطور که هیچ عروس و دامادی حاضر نیست تا در روز عروسیش بی‌گدار به آب بزند، پس از عروسی هم به یک برنامه‌ی غذایی و ورزشی منظم برای دستیابی به یک زندگی سالم نیاز دارد. من همیشه مراجعه کنندگانم را تشویق می‌کنم تا برای وعده‌های غذاییشان به صورت هفتگی برنامه‌ریزی کنند و از آن برنامه به عنوان یک پایه و اساس برای لیست خریدشان بهره ببرند.

 

سوال: بعضی تصورات رایج و نادرست کدامند؟

جواب: مردم تصور می‌کنند که تغذیه ی سالم هزینه بر است. اما اگر حساب کتاب کنید، یک غذای خانگی به مراتب کم خرج‌تر از غذای بیرون است. موادغذایی آماده (سبزی و میوه‌های از قبل شسته یا خرد شده) ناچارا گرانترند، اما به شما این اجازه را می‌دهند تا زمان را ذخیره کنید. برای من شخصا، زمانم ارزش شستن و بریدن کاهو را ندارد و نمی‌توانم تمام وقت صبر کنم تا خشک شود. من همیشه کاهوی از قبل شسته شده را می‌خرم چون بسیار راحت‌تر است اما بقیه‌ی سبزی‌ها و میوه‌ها را بخاطر هزینه به صورت دست نخورده می‌خرم.

سوال: بزرگترین مانع برای یک تغذیه سالم چیست؟

جواب: صنعت غذایی از راحت طلبی و عجله‌ی مردم در تهیه‌ی غذا سوء استفاده می‌کند که این باعث انتخاب‌های نادرست بسیاری از افراد می‌شود. پس با این حساب اگر درست برنامه‌ریزی کنید، اغلب اوقات غذای سالم در خانه خواهید داشت و تصمیم‌های درست می‌گیرید. مقداری مواد اولیه‌ی پایه را خریداری و در انبار خانه نگهداری کنید تا ظرف 30 دقیقه بتوانید غذا تهیه کنید. از فریزر خود برای ذخیره سازی غذاهای نیمه آماده استفاده کنید تا هر زمان نیاز داشتید آن‌ها را گرم و آماده کنید (اما از فریز کردن غذاهای آماده بپرهیزید، اینها بمب کالری هستند). یا مکان‌هایی را انتخاب کنید که غذاهایی نسبتا سالم سرو می‌کنند، اکثر اغذیه فروشی‌های محلی و سوپرمارکت‌ها غذاهای سالمی دارند. فقط از مقداری که می‌خورید احتیاط کنید.

 

سوال: درباره‌ی غذاخوردن در رستوران نظر یا راهکاری دارید؟

جواب: من و همسرم معمولا دوبار در هفته بیرون غذا می‌خوریم. اغلب اوقات یا یک اشتها آور یا یک دسر(به ندرت هردو) را دو نفری میل میکنیم. گاهی غذای اصلی را هم شریکی می خوریم، یعنی نصف مقدار غذایمان را با یکدیگر تعویض می‌کنیم (ترجیحا دو نوع غذا سفارش می‌دهیم) و هردو سعی می‌کنیم تا مقداری کافی از غذا را با خود به خانه ببریم تا برای یک وعده‌ی دیگر هم غذا داشته باشیم تا در شب‌هایی که تا دیروقت سرکار هستیم چیزی برای خوردن داشته باشیم.

قوانین اساسی این مربی تغذیه

روی اعداد سمج نباشید: خیلی‌ها را می‌شناسم که هر ذره کالری را می‌شمارند و خودشان را دیوانه می‌کنند. یا اگر عددی که دوست ندارند را روی ترازو ببینند خودشان را در تغذیه تنبیه می‌کنند. این رابطه‌ای خوب با غذا و خودتان نیست.

 

غذا را قبل از سرو در بشقاب بکشید: من در یک خانواده‌ی سنتی ایتالیایی بزرگ شدم که برای هروعده غذایی دیس‌هایی بزرگ روی میز قرار می‌دهند. دیدن غذای اضافه درحال خوردن، شما را وسوسه می‌کند تا بیشتر بخورید. ریختن غذا در هر بشقاب نه تنها کمک می‌کند تا مقداری که می‌خورید را کنترل کنید، بلکه به شما این اجازه را می‌دهد تا بر مقدار باقی مانده برای وعده‌ای دیگر حساب کنید.

 

به یک بشقاب قانع باشید: نیمی از بشقاب را با سبزیجات (یا میوه) و 4/1 آن را با مقدار اندکی پروتئین و 4/1 آن را با غلات تازه پر کنید. مطمئن شوید تا از مواد مغذی متنوع در بشقاب هر وعده‌تان بهره می‌برید. اینکه یک غذای سالم و کامل را در بشقابتان داشته باشید مهم‌تر از نگرانی درباره‌ی این است که چه مقدار کالری در آن بشقاب وجود دارد.

بد و خوب را فراموش کنید: هیچ غذای خوب و بدی وجود ندارد، فقط غذاست. هروعده‌ی منظم و بابرنامه با کمک اعتدال و میانه روی به تناسب اندام شما کمک می‌کند. پس خیلی به خودتان فشار نیاورید. میانه‌رو باشید.

تنقلات را به طور ویژه تهیه کنید: من و همسرم عاشق بستی هستیم. به نظر من، اینکه بستنی خانگی را روی صندلی نشیمن میل کنیم بسیار باارزش‌تر از این است که به فریزر پناه بیاورم و چند اسکوپ بستنی آماده برای همسرم بیاورم. باوجود اینکه خودم را به زحمت می‌اندازم تا یک میان وعده تهیه کنم، باعث می‌شود تا (برخلاف تصور که این کار خسته کننده است) اشتیاقم نسبت به لحظاتی که صرف تهیه‌ی آن می‌کنم بیشتر شود. اسکوپ بستنی را در یک پیاله‌ی کوچک میریزم و از اینکه همسرم از آن لذت می‌برد احساس شادی می‌کنم.

مقالات مرتبط مقالات مرتبط