مقاله مقاله

چطور تور عروسی انتخاب کنیم؟
چطور تور عروسی انتخاب کنیم؟

چطور تور عروسی انتخاب کنیم؟

تور يکي از اجزاي جذاب لباس عروسي است که بايد با مدل لباس، استيل صورت، اندام و مدل مو متناسب باشد. در اين مقاله به تمام جنبه‌هاي انتخاب تور حتي با توجه به مکان عروسي و آب و هوا پرداختيم.

بعد از لباس عروسیمان، تور عروسی یکی از مهمترین بخش‌های ظاهری عروسیتان است. در گذشته تور عروسی به این دلیل پوشیده می‌شد که عروس را از روح های شیطانی محافظت کند. امروزه به عنوان یک تزیین زیبا مطرح می‌شود. عروس‌های امروزی می‌توانند هر نوع تور عروسی که آرزو دارند را انتخاب کنند، اما مهم این است که بفهمند تور عروسی یکی از لوازم جانبی عروسی است و فقط بخشی از ظاهر کلی‌تان است. باید در مورد تور عروسیتان فکر کنید و ببینید چقدر با لباستان، شکل صورتتان، اندامتان، مدل مو و مکان عروسیتان هماهنگ است. نکات زیر را برای کسب اطلاعات مفید در مورد انتخاب تور عروسی زيبايتان بخوانید.

مراحل

۱. لباستان را در نظر بگیرید. یکی از مهم‌ترین ملاحظات  انتخاب تور عروسی است که لباستان را تکمیل کند.

۲. ارزیابی کنید نکته کلیدی لباستان کجاست. برای مثال، آیا تزیینات روی سینه یا شاید جزییاتی روی لباستان دارید که مایلید نشان دهید؟ در این مورد، نیاز است تور عروسی انتخاب کنید که تا قبل از شروع جزئیات لباستان ادامه یابد یا طرحی با طول بلند و حریری انتخاب کنید تا از طریق آن بتوانید جزئیات را ببینید.

۳. طرح و سطح تزئینات روی لباس عروسیتان را در نظر بگیرید. در کل، اگر لباسی کاملا ساده دارید، می‌توانید تور عروسی را با جزئیات بیشتری انتخاب کنید. اما، اگر لباستان دارای جزئیات زیادی است، تور عروسی ساده تملق آمیزتر به نظر می‌رسد. فقط در عروسی‌های خیلی رسمی، مثل عروسی‌های سلطنتی، مایلند  ترکیبی از تزئینات لباس و تور عروسی را با هم تطبیق دهند.

 • لباس عروسی چندین طرح گسترده متفاوت را دربر می‌گیرد که لازم است تور عروسیتان مناسب این طرح‌ها باشد. طرح کلاسیک که رسمی، متقارن و معمولا از بعضی لحاظ تزیین شده است. طرح رمانتیک دارای المان‌های نرمی است و معمولا توجه زیادی به جزییات دارد. طرح پیچیده نگاهی مفهومی است که از جزییات که ایراد دارند به دور است و نگاه منتخب با لمس‌های غیر منتظره خلاقانه به نظر می‌رسد. زمانی که می‌خواهید تور عروسیتان را انتخاب کنید نیاز است به تمامی این عامل‌ها طول، پهنا، رنگ، لایه‌ها، تزئینات توجه کنید.

۴. طول‌های متفاوت را در نظر بگیرید.

 • تور عروسی خیلی کوتاه مثل تور عروسی آفتاب گیر که تا چانه هم امتداد پیدا نمی‌کند. تور عروسی آفتاب گیر مانند پوشش جذابی است که در زمان مسابقات اسب سواری پوشیده می‌شود. اگر لباس عروسیتان تا بالای گردن دارای جزئیات است، این نوع تور عروسی می‌تواند مناسب باشد. طرح خوبی برای هماهنگ شدن با طرح لباس عروسی پیچیده و منتخب هستند.

 

 • تور عروسی تا روی شانه که طولش حدودا 20 اینچ (50/8 سانتی متر) است. این تور عروسی مناسب لباس‌های هستند که روی سینه، دور کمر، یا پایین‌تر از کمر دارای جزئیات هستند. اما این تور عروسی برای لباس‌های کلاسیک و رسمی، غیر رسمی به نظر می‌رسد.

 

 • تور عروسی تا آرنج طولش تقریبا 25 اینچ (63/5 سانتی متر) است، این تور تا حدود آرنج پایین می‌آید. این تور برای طرح لباس رمانتیک رقص عروسی مناسب است، چون تا جایی که پف دامن شروع می شود، ادامه می‌یابد.

 • تور عروسی تا روی سینه فقط کمی از تور عروسی تا آرنج بلندتر و طولش تقریبا 30 اینچ (76/2 سانتی متر)  است. این تور بیشتر برای طرح‌های لباسی که دنباله ندارند مناسب است.
 • تور عروسی تا سر انگشت یکی از رایج‌ترین طول هاست و زمانی که بازوهایتان را می‌کشید حدودا به سر انگشتانتان می‌رسد. طول آن تقریبا 36 اینچ (91/4 سانتی متر) است و همچنین برای اکثر طرح‌های لباس مناسب است.

 

 • تور عروسی تا زانو تقریبا 45 اینچ (114/3 سانتی متر) است و تا حدود زانو می‌رسد. این تور برای لباس عروسی که طولش تا میانه‌های ساق پا هست به نظر خوب می‌رسد.

 

 • تور عروسی تا روی زمین اغلب به عنوان تور عروسی بالرینی شناخته می‌شود، که زمین را تا حدود 72 اینچ ( 182/9 سانتی متر) جارو می‌کند. این نوع تور برای لباس‌های با طول بلند که دنباله ندارند مناسب است. 

 

 • تور عروسی ردا مانند کمی کوتاهتر از طول تور عروسی بسیار بلند (که برای کلیساها و تالارهای بزرگ استفاده می‌شود) است، این تور هنوز هم روی زمین کشیده می‌شود. طول آن به طور نمونه حدود 90 اینچ (228/6 سانتی‌متر) است. این تور مناسب لباس‌هایی است که دنباله دارند.

 

 • تور عروسی بسیار بلند (برای کلیساهای بزرگ استفاده می‌شود) بلندترین و همچنین رسمی‌ترین تور عروسی است. طولش معمولا حدود 120 اینچ (304/8 سانتی متر) است و تا نه قدم بر روی زمین ادامه دارد. این تور برای لباس عروسی کلاسیک که طول بلندی دارند مناسب است.

 

۵. پهنا را در نظر بگیرید. تور عروسی به طور نمونه به سه پهنای مختلف که در درجات مختلفی در دو طرف و بالا قرار دارند تقسیم می‌شوند.

 • 54 اینچ (137/2سانتی متر) پهنا شیک‌ترین مدل است، با وسعتی محدود در بالا و دو طرف. اگر می‌خواهید لباسی را که با تور عروسی پوشیده شده نشان دهید، این نوع به قدر کافی حریرمانند است تا مناسبتان باشد. این طرح پشت شانه‌هايتان آویزان می‌شود، به این معنی که برای لباس‌های با تزئینات نواری یا مهره‌ای مناسب است.
 • 72 اینچ (182/9سانتی متر) پهنا در عرض و طول تعادل ایجاد می‌کند. در اطراف بازوها غالبا پوششی را به شما عرضه می‌کند، بنابراین با لباس‌های با نوارهای تسمه‌ای به خوبی تطبیق دارد. این پهنا نسبت به 54 اینچ ( 137/2سانتی متر‌) احساس رمانتیک‌تری را به شما می‌دهد.
 • 108 اینچ (274/3سانتی متر) پهنا عریض‌ترین است و دارای وسعت بیشتری در بالاست. از سمت اطراف می‌آید تا بازوها را بپوشاند. اگر لباسی پوشیده‌اید که بی‌نوار است و کمی پوشش در اطراف بازوها و شانه‌ها می‌خواهید این طرح عاليست. گرچه  برای لباس‌های پرزرق و برق افراطی به نظر می‌رسد.

۶. درباره رنگ فکر کنید. لازم است که تور عروسیتان رنگ مناسبی باشد که با لباس عروسیتان هماهنگ باشد. چندین رنگ سفید، عاج فیلی، کرم و طلائی وجود دارد. همچنین می‌توانید بین رنگ عادی و براق انتخاب کنید. تور عروسی براق درخششی واضح به شما می‌دهد، که خصوصا در زیر نور قابل دیدن است. در عوض تور عروسی عادی در ظاهر مات است. اگر می‌خواهید مطمئن شوید که هماهنگی دقیق است، مطمئن شوید که می‌توانید نمونه‌های از تور عروسی که با لباستان هماهنگ باشد را سفارش دهید.

۷. تور عروسی چند لایه می‌خواهید. می توانید بین یک، دو و سه لایه بودن تور عروسی انتخاب کنید. انتخابتان تا حد زیادی به طرح لباستان بستگی دارد.

 • تور عروسی یک لایه مناسب طرح‌های پیچیده است، اما در لباس‌های رمانتیک اغلب از تور عروسی دو یا سه لایه استفاده می‌شود. لباس کلاسیک هم حداقل به دو لایه نیاز دارد. تور عروسی چند لایه برای مدل مو ساده مناسب است چون مدل مويتان در زیر لایه‌ها به طور واضح دیده نمی‌شود.
 • یکی از لایه‌ها به طور نمونه توری است که روی صورت را می‌پوشاند . این قسمتی از تور عروسی است که برای پوشاندن صورت عروس در ابتدای جشن استفاده می‌شود.
 • عروس‌های امروزی در انتخاب این که آیا تور عروسی می‌خواهند که صورت را بپوشاند یا نه آزاد هستند. این کاملا تصمیمی شخصی است، بیشتر عروس‌ها ترجیح می‌دهند که شوهرشان برای اولین دیدار رمانتیک تور عروسی را بالا دهند.
 • اگر می‌خواهید تور عروسی که روی صورت را می‌پوشاند بپوشید نیاز است تور عروسی چند لایه انتخاب کنید که به شما اجازه دهد قبل از اولین دیدار تور را از روی صورتتان کنار بزنید و در بالای صورتتان یا در پشت سرتان قرار دهید. بهتر است تور عروسی که حداقل تا روی شانه‌ها می‌رسد انتخاب کنید، چون اندازه قد تور روی صورتتان حدود 30 اینچ (76/2 سانتی متر) است. تور عروسی که از پشت کوتاهتر باشد عجیب به نظر می‌رسد. مطمئن شوید تور عروسی روی صورتتان بلندتر از 30 اینچ (76/2 سانتی متر) نباشد، چون در غیر این صورت ممکن است تور عروسیتان به گل‌هايتان گیر کند.

۸. انتخاب کنید دنبال کدام جزئیات اضافه هستید. تور عروسی می‌تواند در طیف گسترده ای را دارا باشد. شما باید رنگی را که با طرح لباستان مناسب باشد انتخاب کنید. اگر لباستان کاملا ساده است، ممکن است دوست داشته باشید لبه‌های با تزئینات بیشتر انتخاب کنید. لباس‌های دوخته شده با لبه‌های از رمان ضخیم خوب به نظر می‌رسند. لباس های ظریف و رمانتیک با لبه های ساده عالی به نظر می‌رسند. همچنین ایده خوبی است که همه‌ی جزئیات لباستان را با ظرافت کنار هم قرار دهید.

۹. استیل صورتتان را در نظر بگیرید. تور عروسی صورتتان را شکل می‌دهد، بنابراین شکل صورت یکی از بخش های مهم در انتخاب تور عروسیتان است. به توصیه‌های زیر درباره شکل صورتتان توجه کنید.

 • صورت گرد: پهنای صورت های گرد در اصل به اندازه‌ی درازای صورت است و در ظاهر پر به نظر می‌رسد. زمانی که تور عروسیتان را انتخاب می‌کنید به دنبال طرحی باشید که به شما کمک کند صورتتان را درازتر و لاغرتر نشان دهید. بهتر است که تور عروسیتان حداقل تا روی شانه برسد و بیشتر حجم آن در بالای سر باشد. از تور عروسی که به طور کامل در دو طرف صورت جمع شده دوری کنید.
 • صورت مربعی: صورت مربعی عموما پهن و زاویه دار هستند. وقتی می‌خواهید تور عروسی انتخاب کنید که مناسب این شکل صورت باشد باید سعی کنید صورتتان را صاف‌تر و درازتر نشان دهد. بهتر است تور عروسیتان حداقل تا روی شانه‌هايتان برسد و بیشتر حجم آن در بالای سر باشد. مدل‌های گرد و آبشاری می‌توانند به شما کمک کنند تا زاویه‌ی خط چانه ی خود را صاف‌ر نشان دهید.
 • صورت بادامی: شکل صورت بادامی بیشتر از آنکه پهن باشد کمی درازتر است، در ظاهر شبیه به تخم مرغ است. چون این شکل صورت متوازن است، می‌توانید طرح‌های مختلف تورهای عروسی را آزادانه امتحان کنید. اما از زیاده روی در پهنا یا درازا  دوری کنید، که به شما کمک می‌کند تناسب را حفظ کنید.
 • صورت مستطیلی: صورت چهارگوش نسبت به پهنایش درازتر است و به نظر باریک و زاویه‌دار می‌رسد، زمانی که می‌خواهید تور عروسی انتخاب کنید که برای این شکل صورت مناسب باشد تور عروسی باید پهنا داشته باشد اما نباید در بالای سر طول  داشته باشد.

۱۰. نوع بدنتان را درک کنید. تور عروسیتان این قابلیت را دارد که به شما کمک کند تقارن بدنتان را درست کنید.

 • اگر بالاتنه و شکم بزرگ دارید، از پوشیدن تور عروسی بلند که طولش تا نوک انگشتان یا پایین‌تر ادامه دارد سود ببرید. چون به شما کمک می کند که بالاتنه‌ی خود را باریک‌تر نشان دهید.
 • برای اندام گلابی شکل تور عروسی که تا پایین شانه، آرنج، یا کمر ادامه دارند مناسب است. این طول‌های تور عروسی توجه را به قسمت‌های کوچکتر نسبت به ران‌های پهن می‌کشاند.
 • خانم‌های چاق باید از تور عروسی یک لایه، و با پهنای باریک استفاده کنند که از افزودن حجم اضافی به ظاهر بدنشان جلوگیری کنند.
 •  خانم‌های قد بلند به طور نمونه می‌توانند از تورهای عروسی بلند استفاده کنند، اما برای خانم‌های قد کوتاه تورهای عروسی که تا کمر یا بالاتر از کمر هستند مناسب‌اند.

۱۱. بدانید که از چه مدل موی می‌خواهید استفاده کنید. انتخاب مدل مويتان نقش مهمی در تعیین تور عروسیتان و پوشش صورتتان که می‌توانید آن را بالا بزنید، دارد.

 • تور سر عروسی سنگین، تور عروسی بلند، یا تور عروسی چند لایه همه این‌ها از مدل موی مثل مدل شینیون بالا حمایت می‌کنند.
 • مدل موی که یک قسمتش بالا و یک قسمتش پایین است برای کسی مناسب است که وزن و قدش با هم تناسب دارد.
 • اگر قصد دارید همه‌ی موهایتان را پایین درست کنید، پس احتمالا بهتر است وزن کمتر و قد کوتاهتری داشته باشید.
 • شما همچنین نیاز دارید جای روی سرتان را برای تور عروسی مشخص کنید.در برخی از مدل موها بهتر است که تور عروسی در جلوي صورت وصل شود، اما در برخی دیگر زمانی که تور عروسی در پشت سر وصل می‌شود عالی به نظر می‌رسد.
 • اگر موهای کوتاهی دارید لازم است که تور عروسیتان جلوی صورتتان وصل شود.

اما اگر موهای بلندی دارید و می‌خواهید مدلی با جزئیات بیشتر را نمایش دهید، به جایی در پشت سر برای تور عروسیتان نیاز دارید. لازم است تورهای عروسی پهن از جلوی سر وصل شوند و تورهای عروسی که جمع نشده‌اند بهتر است در پشت سر وصل شوند. تور عروسیتان می‌تواند با یک شانه و سنجاق یا ترکیبی از کلاه، تاج و یا پیشانی بند وصل شوند. ایده خوبیست که تور عروسیتان را قبل از تاریخ عروسیتان بخرید، بنابراین می‌توانید زمان بیشتری برای انتخاب مدل مويتان داشته باشید.

۱۲. مکان عروسیتان را بدانید. همچنین نیاز است توجه‌ای کاربردی به انتخاب تور عروسی که مناسب مکان عروسیتان باشد،  داشته باشید.

 • طرح تور عروسی بسیار بلند (برای تالارها و سالن‌های عقد بزرگ استفاده می‌شوند) در نهایت جنبه نمایشی دارند، اگر عروسی رسمی در کلیسای بزرگ با چندین مهمان دارید این مدل مناسب است. اما ممکن است در مکان دیگر افتضاح باشد.
 • اگر می‌خواهید در سالنی کوچک ازدواج کنید بهترین انتخاب تور عروسی با طول ردا مانند یا کوتاهتر است. چون فضای کافی برای نشان دادن تور عروسی بلند که روی زمین می‌کشد ندارید. تور عروسی بسیار بلند (برای کلیساهای بزرگ استفاده می‌شوند)  هم نیاز به کمک زیاد یک همراه دارد.
 • اگر مراسمی در فضای باز دارید، نکات زیادی است که باید به آن ها فکر کنید. شما ممکن است شن، باد که با هم ترکیب شده‌اند را داشته باشید.اگر می خواهید تور عروسیتان را در سالم نگه دارید، توصیه می کنم تور عروسی تا روی زانو یا کوتاهتر انتخاب کنید. اما،بیشتر عروس ها معتقدد که فقط یک مراسم عروسی در زندگی دارند و نگران کشیده شدن تور عروسیتان در پشت سرشان روی شن ساحل، یا کثیفی روی زمین باغ نیستند.
 • همچنین در ذهن داشته باشید که در شرایط بادی کنترل تور عروسی بلند می‌تواند سخت باشد. تور عروسی آفتاب‌گیر در این شرایط مناسب است.
 • به شرایط آب و هوا توجه داشته باشید. برای مثال، در هوای گرم و شرجی خوشایند نیست تور عروسی چند لایه‌ای که ممکن است به پوستتان بچسبد را بپوشید.

مقالات مرتبط مقالات مرتبط