مقاله مقاله

10 مورد از قوانین عروسی که می‌توانند شکسته شوند
10 مورد از قوانین عروسی که می‌توانند شکسته شوند

10 مورد از قوانین عروسی که می‌توانند شکسته شوند

طی دهه‌های اخیر همین که زوج‌های جوان از سنتگرایی به سمت علایق و شیوه‌های خودشان منعطف شدند، انتظارات و سنت‌های عروسی هم دستخوش انقلابی عظیم ولی خوشایند شدند. زوج‌ها همانگونه که سیر معمول عروسی را طی می‌کنند، می‌توانند چندین قانون را بشکنند. در زیر 10 قانون که شما را به مدرنیته سوق می‌دهند آمده است.

1. کنترل لیست مهمانان توسط والدین

در گذشته والدین متحمل خرج و مخارج عروسی و پرداخت صورت حساب‌های ناشی از آن می‌شدند همین باعث می‌شد تا بر لیست مهمانان هم تسلط داشته باشند. این موضوع باعث می‌شد تا عروس و داماد شاهد حضور اقوام دور با دوستان و همراهانشان می‌شدند. گرچه امروزه این روند تغییر کرده. اکثر زوج‌ها سعی میکنند تا حداقل اقلامی که می‌توانند را تهیه کنند تا متقابلا بر لیست مهمانان هم کنترل کافی داشته باشند. حتی اگر هم نمی‌توانند این کار را انجام دهند، حداقل می‌توانند به ملاک‌های دعوت مهمانان مثلا اینکه مهمانان می‌توانند کسی را به همراه بیاورند یا خیر، را در نظر داشته باشند.

2. عروسی باید در شهر محل زندگی داماد برگزار شود

سنت پابر جای دیگری که مدت هاست اصرار بر این دارد که زوج‌ها باید در شهر آقای داماد ازدواج کنند، معمولا هم به همین خاطر است  که مخارج عروسی را داماد و خانواده‌اش متحمل می‌شوند. با این حال، این روزها زوج‌ها می‌توانند هرکجا که میخواهد ازدواج کنند و مراسم عروسی را برپا کنند همانطور که امروزه سفرهایی به قصد مراسم عروسی هم افزایش یافته. خیلی از زوج‌های جوان محل عروسی را با منظور و هدف خاصی انتخاب می کنند، مثلا محلی که باهم آشنا شدند یا شهری که در آن نامزد کردند.

3. زوجین برای لوازم منزل نام نویسی می‌کنند

نام نویسی برای هدایای عروسی به طرق سنتی همان معنی وسایل خانه و آشپزخانه (سرویس‌های غذاخوری،میز ناهارخوری زیبا و ...) را می‌دهد و درحالی که زوجین فرصت مجهز کردن خانه‌ی خودشان را (با هزینه خودشان یا هدایای مهمانان) دارند، بعضی دیگر تمام وسایل خانگی را با خود دارند مبنی بر اینکه قبلا احتمالا ازدواج کرده بودند و یا (برای آشنایی) مدتی را تصمیم گرفته بودند تا زیر یک سقف مشترک باهم زندگی کنند. این موضوع باعث افزایش پیشنهادهای متنوع نام نویسی‌های عروسی اعم از لیست ماه عسل، لیست خیریه و لیست تجربه شده است. معقولانه‌تر است تا از مهمانان بخواهیم به جای هدیه مبلغ دلخواهی بدهند. 

4. عروس باید سفید بپوشد

10 مورد از قوانین عروسی که می‌توانند شکسته شوند - 01

 

شاید هم امروزه معمول باشد اما دیگر مردم کمی معتقدند که عروس حتما باید سفید یا حداقل نباتی و کرمی بر تن کند. زنان امروزی بر افزایش طراوت عروسی به استفاده از دست گل و کمربند لباس عروس و ربان‌ها و دور دوزی‌های رنگی اصرار دارند. و بعضی‌ها هم از این عقیده پا را فراتر می‌گذارند و حتی به انتخاب شنل با رنگ آبی، قرمز، سبز، صورتی و ... می پردازند. نگران استفاده از رنگ‌ها نباشید، اگر رنگی به ذهنتان خطور کرد بدانید که قبلا کسی هم همان رنگ لباس عروس را امتحان کرده است.

5. داماد باید کت و شلوار رسمی بپوشد

10 مورد از قوانین عروسی که می‌توانند شکسته شوند - 02

 

وقتی که اکثر دامادها لباس یکدست را برای مشاغل روزانه‌شان می‌پوشیدند، نیاز داشتند تا برای عروسیشان یک قدم جلوتر بروند و کت و شلوار را برای عروسی انتخاب کنند. با این حال این روزها بعضی دامادها تصمیم میگیرند تا در لباس دامادی خود کمی راحت باشند و ایده‌های شخصی خود را دخیل کنند، از پیراهن‌های رنگارنگ تا کروات‌های غیرمعمولی گرفته تا کفش‌ها و دکمه سرآستین‌های چند ملیتی و چند فرهنگه. دوست داشتنی و زیباست تا به آنها اجازه بدهیم شخصیتشان را به وسیله‌ی لباس‌هایشان در روزی که متعلق به خودشان است نشان دهند.

6. پدر عروس باید او را تا انتهای راهرو همراهی کند

10 مورد از قوانین عروسی که می‌توانند شکسته شوند - 03

 

این عقیده که پدر باید عروس را همراهی و بدرقه کند تا به آغوش مطمن داماد بپیوندد کمی قدیمیست و خانواده‌های سنتی و پیچیده هم کمتر این موضوع را لحاظ می‌کنند و همچنین همیشه هم شفاف نیست که چه کسی باید افتخار این همراهی را داشته باشد. درحقیقت فرد مورد نظر برای همراهی باید توسط عروس انتخاب شود. آن‌ها می‌توانند پدر، مادر، پدرناتنی، برادر یا هردو والدین عروس باشند. همچنین او میتواند تصمیم بگیرد تا با دوستش، ساقدوش‌هایش و یا به تنهایی قدم بردارد. با این همه، او حقیقتا نیازی به آن همراهی کوتاه برای پیوند زدن خود به آینده ندارد.

7. وظایف و نقش‌های روز عروسی قابل تغییر نیستند

گذشتگان مراسم عروسی را زنانه و مردانه با تعداد مساوی و جداگانه برگزار می‌کردند. اما آن دوره دیگر گذشته است و زوج‌های امروزی در انتخاب خود مختارند. مثلا زوجین می‌توانند هرتعداد که دوست دارند ساقدوش برای خود انتخاب کنند حتی اگر ساقدوش‌های عروس بیشتر از ساقدوش‌های داماد باشند و بلعکس. ممکن است که آنها در نشاندن و چیدمان میهمانان بر سر میز شام دقت کافی نداشته باشند یا میزی جدا برای خود در نظر داشته باشند یا حتی در یه میز اجمالی با والدین خود همنشین باشند.

8. عروسی مراحل مشخصی را باید دنبال کند

با وجود مراحلی سنتی که مراسم عروسی را به وجود می آورد اعم از عکس‌های عروسی، کارت‌های عروسی، ترتیب نشستن بر میز، سخنرانی ها، اولین رقص، برش کیک و غیره، عجیب است که عروس و داماد چگونه وقت می‌کردند تا حتی با مهمانان خوش و بش کنند. خوشبختانه،مراسم‌های مدرن امروزی بسیار آرام‌تر پیش می‌روند و زوجین می‌توانند باهم تصمیم بگیرند تا از کدام سنت پیروی کنند و کدام یک را حذف کنند. این روش به آنها زمان بیشتری را می‌دهد تا از روزعروسی خود لذت ببرند. مثلا اگر میخواهند که عکس‌های بیشتری قبل از مراسم داشته باشند یا با مهمانان بیشتر هم کلام شوند، می‌توانند به همه‌ی این‌ها رسیدگی کنند.

9. کیک عروسی سه طبقه و سفید است

10 مورد از قوانین عروسی که می‌توانند شکسته شوند - 04

 

در زمان‌های گذشته شکل کلی کیک عروسی شامل سه ردیف کیک میوه‌ای روکش شده با خامه‌ی سلطنتی و یک مجسمه‌ی عروس و داماد می‌شد. زوج‌های امروزی انتخاب‌های بیشماری می‌توانند داشته باشند. امروزه کیک‌ها می‌توانند در انواع و اقسام شکل‌ها، رنگ‌ها و مزه‌ها تهیه شوند یا کاپ کیک و دسر را می‌توان به عنوان کیک عروسی سرو کرد. آپشن‌های دیگری مانند کیک بستنی، چیز کیک، شکلات کیک و پاپ کیک وجود دارند. آن دسته از زوج‌هایی هم که سلیقه‌ی متنوعی دارند می‌توانند ستون‌های پنیری که به همراه کراکر و میوه سر می‌شوند را سفارش دهند.

10. دکوراسیون عروسی باید گل گلی باشد

سابقاً گل‌ها یکی از بزرگترین آیتم‌ها در بودجه‌ی عروسی به حساب می‌آمدند و امروزه هم نقش مهمی را در مراسم عروسی ایفا می‌کنند. با این وجود، زوج‌های امروزی به فکر راه‌های جدیدی برای متفاوت بودن و تزیین متنوع مراسم دارند. راجع به چیزهای خلاقانه مثل پارچه پرچمی‌های رنگارنگ، تاج‌های گل‌ریز، گل‌های کاغذی، فانوس‌های کاغذی، قفس پرنده و شمع فکر کنید. مجموعا هر چیز جدیدی که مناسب تم و فضای عروسی باشد ایده‌آل محسوب می‌شود.

 

مقالات مرتبط مقالات مرتبط