مقاله مقاله

چگونه رفتار خواهرشوهر خود را کنترل کنیم؟
چگونه رفتار خواهرشوهر خود را کنترل کنیم؟

چگونه رفتار خواهرشوهر خود را کنترل کنیم؟

اگر فکر می‌کنید خواهرشوهرتان دیوانه است یا نه بستگی به این دارد که برداشت شما از دیوانه دقیقا چیست. اگر خواهرشوهر شما باعث آزار و اذیت شما می‌شود در زیر ما چند روش برای برخورد مناسب با او به شما ارائه می‌دهیم.

sister-in-law-1

 

فرض کنید با یک ملکه برخورد می‌کنید: شخصیت پویای خواهرشوهر در بهترین حالت، پیچیدگی خودش را دارد و زمان زیادی از زندگی خودش را برای جلب توجه خانواده و حمایت از خود صرف کرده است. در نتیجه ملکه داستان تلاش می‌کند تا همه تمام توجه خود را به او معطوف کنند. بنابراین در دور همی بعدی عقب بنشینید و فقط تماشا کنید. ببینید که چطور با خانواده خود تعامل می‌کند و عکس العمل آن‌ها نسبت به او چیست. اگر هرچه او خواست شد بنابراین او راه خود را که به آن عادت دارد رفته است.

در نظر بگیرید چه چیزی رخ خواهد داد وقتی موضوع داستان را مطرح می‌کند. ببینید که آیا تمام اعضای خانواده با نظر او موافقت می‌کنند. آیا آن‌ها کنایه‌هایش را تایید می‌کنند و شکایت بیشتری نسبت به موضوع ارائه می‌دهند. این نشان دهنده این است که آن‌ها همیشه او را تایید کرده‌اند و با نظرات منفی او مخالفت نکرده‌اند. شما نمی‌توانید آن‌ها را تغییر دهید اما اگر از خود شکایت نداشته باشید نقش جدیدی در داستان بوجود آورده‌اید.

ببینید وقتی با او مخالفت می‌کنید چه رخ می‌دهد. آیا رفتاری مثل یک انسان بالغ دارد یا می‌خواهد شما را خرد و کوچک کند. با این که در مورد چیزهایی که برای شما بسیار مهم است باید پایداری و مقاومت کنید اما اگر رفتار کودکانه‌ای از خود نشان داد باید یاد بگیرید که چگونه با او رفتار کنید و هیچ وقت آنقدر مخالفت نکنید که مجبور به موافقت شوید، باید نیازهای او را یاد بگیرید.

خود را وارد بازی او نکنید. او می‌تواند خود را تخلیه کنید، به همه چیز فحش دهد اما اصلا احتیاجی نیست که در منفی بافی او خود را دخیل کنید. هرچه گفته شد را شخصی برداشت نکنید، هرچه بگویید باعث پرخاشگری و خشونت بیشتر او می‌شود و ممکن است خیلی چیزهای دیگر بگوید. اجازه دهید در خانه خودشان مرکز توجه باشد اما نه خودش را هرگونه که خواست تخلیه کند. اگر واقعا حس خوبی نداشتید خیلی راحت به او بگوید که وقتی آرام‌تر شد برمی‌گردید و سریعا آن جا را ترک کنید. اما اگر در خانه شما بود از آن ها بخواهید بروند و می‌توانید بگویید که باید به پزشک بروید یا قرار ملاقات مهمی دارید، البته محترمانه.

sister-in-law-2

 

اول خودتان را در نظر بگیرید. ممکن است انجام این کار سخت باشد وقتی کسی شما را تحریک می‌کند. اما این رفتار شما است که به او اجازه می‌دهد که به این رفتار ادامه دهد یا فورا آن را قطع کند. چند راه موجود:

در مقابل هرچه که می‌گوید سکوت کنید. البته او فکر می‌کند احمق هستید. این یک ریسک است چون ممکن است که او حس خوبی کند و هرچه را که می‌خواهد بگوید. اگر این رفتار را تحمل کنید آرام آرام به پادری تبدیل خواهید شد! اما اگر با او مخالفت و بحث کنید او فکر می‌کند که برادرش با یک زن از خود راضی عصبی ازدواج کرده که می‌خواهد بین او و برادرش قرار گیرد. ممکن است شما در حال دفاع از خود باشید اما او فکر می‌کند که از او متنفرید و می‌خواهید او را کوچک کنید. این به آن معنی نیست که اصلا نظر واقعی خود را بیان نکنید بلکه باید مراقب رفتار و نحوه بیان خود باشید.

sister-in-law-4

 

مرزهای خود را نگه دارید. در مورد چیزهایی که شما را اذیت می‌کند صحبت کنید، اما مودبانه و از احساساتی شدن جلوگیری کنید. اگر همه چیز را ساده بیان کنید و به موضوع برسید و مراقب مسائل باشید، راهی برای فرار نخواهد داشت. ممکن است او از شما بخواهد بیشتر در مورد عقاید خود صحبت کنید اما شما باید افکار خود را برایش طبقه‌بندی کنید. در پایان او مجبور است به کسی که به او احترام می‌گذارد و باعث عصبی شدنش نمی‌شود احترام بگذارد اما مطمئن شوید که مرزها را کاملا مشخص کرده‌اید اما اگر او موافقت نکند تمام حضار حق را به شما می‌دهند و او است که ضرر می‌کند.

برای مثال فرض کنید که دختر شما در حال بازی در حیاط است که می‌افتد، خواهرشوهر شما سریعا نگران شده و درخواست می‌کند که به پزشک بروید اما شما یک مادر خوبی هستید و می‌دانید که این افتادن خیلی جدی نیست و یک خراش کوچک است، ممکن است که پافشاری کند ولی محترمانه به او بگویید که این از لطف اوست اما احتیاجی به این کار نیست و در پایان اگر خیلی مقاومت کرد سعی کند خیلی خوب و محترمانه بحث را عوض کنید و از هرگونه درگیری و مداخله در بحث‌های بیهوده جلوگیری کنید.

با همسرتان در مورد احساسات خود صحبت کنید. بدون گفتن اسم و یا آدرس دادن به او بگویید که در حضور بعضی از اشخاص چه حسی دارید. همسرتان نمی‌تواند شما را مقصر خطاب کند در نتیجه در ابراز احساسات خود کوتاهی نکنید و همه چیز را بگویید. در این صورت همسرتان متوجه رفتار خواهرش با شما می‌شود و متوجه می‌شود شما احترام می‌گذارید اما نمی‌خواهید همیشه به مساله پایان دهید. برای مثال به همسرتان بگویید که وقتی خواهرش در مورد مشکلات مالی تحصیل کودکانش حرف می‌زند شما با او همدردی می‌کنید اما صحبت کردن در مورد این موضوع برای تمام طول شب شما را اذیت می‌کند و از همسرتان بخواهید اگر ممکن است بحث را در چنین مواردی عوض کند و بحثی کند که در آن پول مداخله ندارد.

sister-in-law-5

 

از همسرتان بخواهید تا با دقت در مورد مسائل خانوادگی فکر کند. به او بگویید که خوشحال می‌شوید که در مورد مسائل او بشنوید اما وقتی او نقش اصلی داستانش را بازی می‌کند شما را اذیت می‌کند. به او بگویید تفاوت دنیای واقعی و داستان او چیست و هردو شما یاد می‌گیرید که چگونه در مورد مسائل محترمانه‌تر صحبت کنید. شما می‌توانید هر وقت که داستان خواهرشوهرتان در خانه شروع شد به همسرتان یادآوری کنید و یا از یک علامت خاص استفاده کنید که کسی متوجه نشود. هیچ وقت در خانه‌تان غیبت نکنید. هر وقت غیبت شد بحث را عوض کنید و در مورد چیز دیگری صحبت کنید تا مساله پایان یابد. مهم نیست که بعدا در مورد شما بحث شود، شما آنقدر بزرگ بوده‌اید که نخواسته‌اید در مورد کسی دیگر غیبت کنید.

از جواب دادن به سوال‌هایی که ارزش ندارند جلوگیری کنید. به هر پیامکی که شامل بحث خانوادگی و چیزهای مثبت نمی‌شود جواب ندهید. اگر در مورد مشکلاتش مجدد بحث کرد یا شروع به غیبت کردن کرد و یا داستانی تعریف کردید از کنار پیامکش به سادگی عبور کنید. اگر آنقدر شما را عصبی کرد که خواستید جواب بدهید و او را بکوبید، از این کار جلوگیری کنید. عصبانیت خود را به عنوان یک زنگ خطر ببینید و صبور باشید چون جواب دادن باعث عصبانیت بیشتر هر دو طرف می‌شود.

sister-in-law-7

 

ارتباط خود را در نرم افزارهای اجتماعی با او به حداقل برسانید. اگر او نقش ملکه را بخواهد و شما را اذیت کند از طریق این برنامه‌ها به دنبال انجام آن‌ها می باشد. شما با دیدن مطالب او ممکن است به آسانی در دام خشم خود بیافتید اما اگر او شما را به عنوان دوست به لیست خود اضافه کرد شما می‌توانید:

درخواست او را رد کنید. اگر پرسید که چرا رد کردید به او بگویید زیاد از این رسانه‌ها استفاده نمی‌کنید که کسی را اد کنید. یا می‌توانید از او تشکر کنید و بگویید موقتا به دلایل کاری کسی را اد نمی‌کنید. یا می‌توانید به او بگویید که فعلا استفاده نمی‌کنید و تمام چیزهای شخصی خود را برای او ببندید اما اگر بگویید که درخواستش نیامده ممکن است مجددا ارسال کند. وقتی می‌خواهید پیشنهاد او را رد کنید خیلی دوستانه بگویید. متاسفانه این برنامه‌ها تغییرات زیادی به وجود آورده و خیلی از استفاده کننده‌ها بیشتر فالوور و طرفدار شخصی هستند تا دوست او. اما ممکن است او حس خوبی از رد شدن پیشنهادش نکند. اما اگر هیچ یک جواب نداد شما می‌توانید او را بلاک کنید که ممکن است ملکه داستان را ناراحت کند چون بر خلاف میل او عمل کرده‌اید!!

اگر مجبور بودید او را اد کنید و شک داشتید که رفتار مناسبی داشته باشد از تمام چیزهایی که بین شما رخ می‌دهد یک کپی بردارید تا مدرکی باشد. چون بعضی از ملکه‌ها زمانی که کسی نیست دوست دارند صدمه بزنند. این به دنبال دردسر گشتن نیست بلکه آمادگی برای مقابله با مشکل و مراقبت از خود است و اگر رفتار مناسب داشته باشید همه خواهند دید که مقصر کیست.

sister-in-law-10

 

زندگی‌تان را بکنید. شما با همسرتان ازدواج کرده‌اید نه خانواده‌اش. با این که آن‌ها هم مهم هستند اما شما دو نفره باید به زندگی‌تان برسید. اگر شما نشان دهید که شایعه، دروغ، غیبت و حسادت و بدگویی‌ها روی شما تاثیری ندارد و به آن‌ها اهمیت نمی‌دهید به زودی رفتار خواهرشوهرتان تغییر خواهد کرد. به مرور او این کار را متوقف می‌کند و به دنبال شخص دیگری برای اذیت کردن می‌رود.

زمان کمتری را کنار او بگذرانید. وقتی شما مجبورید او را تحمل کنید، می توانید زمان کمتری را با او سپری کنید . برای مثال وقتی قرار است او به خانه شما بیاید از دیگر اعضای فامیل دعوت کنید تا بیایند. اما همیشه نیز این کار را نکنید چون ممکن است باعث شود او مجدد شروع به نالیدن کند اما اگر همدیگر را کم می‌بینید بهتر است این کار را نکنید.

راهکار دیگر این است که بیرون بروید و در خانه نمانید. خانواده‌ها این فشار را می‌دانند و متاسفانه گاهی اوقات آن را تشدید می‌کنند. اگر بیرون رفتید هرچه زمان کمتری را با او سپری کنید بهتر است.

sister-in-law-11

 

به واقعیات گوش دهید. وقتی کنار او هستید خوب به او گوش دهید و حالت دفاع از خود داشته باشید. زمانی که به اوج قله شکایت رسید به جای اضافه کردن آتش به او با جمله هایی مثل "اگر جای من بودی چه"، تشخیص دهید چه چیزی دارد او را عذاب می‌دهد و تلاش کنید حواس او را به هر نحوی از موضوع پرت کنید  اگر می‌خواهید با او همدردی کنید بهتر است از جملات واقعی استفاده کنید مثل "واقعا داشتن چهار فرزند سخته و قبض برق‌تان واقعا زیاد آمده" و چیزی شبیه این‌ها. اما به او پیشنهاد و پند ندهید یا اینکه اگر شما جای او بودید چه می‌کردید. مشکل برای اوست شما فقط تصدیقش کنید.

مهربان و دلسوز باشید. اگر او همیشه ناله می‌کند و با شما درد و دل می‌کند، این کار را در آینده هم انجام خواهد داد. اما اگر شما واقعا بدانید که مشکل او چیست و از کجا سرچشمه می‌گیرد می‌توانید مهربان بوده و خود را از داستان او جدا کنید. اگر شما گوش ندهید او دیگر شما را به عنوان یک گزینه قابل اتکا نگاه نخواهد کرد.

sister-in-law-12

مقالات مرتبط مقالات مرتبط